Ifjúsági Gó Európa-bajnokság

Ifjúsági Gó Európa-bajnokság

Ifjúsági Gó Európa-bajnokság

Mint mostanában mindenki hallhatott róla tőlem, az utóbbi hónapban és pár hétben az Ifjúsági Gó Európa-bajnoksággal voltam elfoglalva – és még mindig nem vagyok benne biztos, hogy hogyan kell helyesen leírni magyarul :D Na de nem a magyar helyesírásról szeretnék beszélni, hanem inkább a verseny szervezésével kapcsolatos tapasztalataimat szeretném leírni, hogy később emlékeztetőül szolgáljanak nekem és hátha valaki más is tanul majd belőlük.

Első lépésként kezdjük a weboldalnál:

Ezt az oldalát sikerült kicsit megismernem, ha már én voltam a felelős érte. Mindenképpen érdemes fél évvel az esemény előtt nekikezdeni, ha ennyire elfoglalt az illető mint én, mert úgy is csak lépésekben lesz ideje saját dolgai mellett ezekkel foglalkozni. Amin mindenképpen érdemes elgondolkodni, hogy érdemes legalább két nyelvű legyen a rendszer: illik legalább a rendező ország nyelvén kiírni és angolul is praktikus, hiszen ez a nemzetközi kommunikáció alapja általában. Ha ezen felül még más nyelveket is használunk, akkor az persze extra, de számolni kell vele, hogy kell egy ember aki a fordítással foglalkozik.

Szükség van regisztrációra (lehetőleg több nyelven), ahol a versenyzők jelentkezhetnek a versenyre a megfelelő korcsoportba és arra is érdemes készülni, hogy a szállásfoglalást a weboldalon keresztül intézzük. A legjobb az lenne (amivel nekünk sajnos már nem sikerült megtámogatni) ha a kettő össze lenne kötve és lehetne azt is nyomon követni, hogy kihez tartozik szállásfoglalás és versenyjelentkezés is. Szobabeosztás menedzselése már a non plus ultra.

Amire fel kell készíteni az oldalt, hogy az esemény során készülni fognak képek és ezeket viszonylag könnyen fel kell tudni rakni a weboldalra. Ha támogatja a képek sorozatban feltöltését vagy valami tömörített állományban elküldését, az nagyon felhasználóbaráttá teheti a használatát. Hasonlóképpen érdemes arra is felkészíteni a weboldalt, hogy az eredmények is érkeznek majd fordulónként és azokat is minél egyszerűbben viszont szeretnénk látni a weben.

Amit szintén nem sikerült a legtökéletesebben megcsinálni, hogy idővel híreket is fel akarunk majd tenni amiben például arról tájékoztatjuk a honlapra látogatókat, hogy lezajlott XY forduló vagy Z-ről képeket töltöttünk fel. Ha ezekre akár RSS-ben is fel lehet iratkozni az még nagyobb extra :)

Játék közvetítés:

Az ifiEB másik általam átlátott területe az informatikán kívül a játszmák közvetítése volt. Három napon keresztül kellett a három kategória (U12, U16 és U20) első tábláit közvetíteni és ez teljes embereket vett igénybe. Szerencsére a közvetítés egyik problémáját – hogy megfelelő számú laptop legyen – az EuroGoTV-sek megoldották mert hozták magukkal a sajátjukat és azokat mi is használhattuk közvetítési célokra.

Ennek ellenére mégis meg kell szervezni azt, hogy elég számítógép legyen saját kezünkben, ha esetleg szükség lenne rá és ennek szervezését nem az utolsó héten kell elkezdeni. A közvetítő emberek hasonló problémát jelentek. Minden játszmára kell egy ember, akik végig ott van a gép mellett és figyeli a játékosok lépését és figyelem alatt itt tényleg figyelmet értek – az sajnos nem működik, hogy 5 percre elmegy az ember mosdóba vagy pedig 1 percre mással foglalkozunk. Egy perc alatt a gyorsabban játszok akár 10 követ is berakhatnak a táblára amit ember legyen a talpán aki rendesen tud követni és bekattintani a megfelelő helyre. Ezek alapján mindenképpen rutinnal kell a közvetítő a program (jelen esetben kgs) használatában. Nem egyszer volt olyan, hogy én magamat kicsit rutinosabbnak tartva is néha csak néztem hogy milyen gyorsan játszanak és nem győztem belépni a megfelelőket és utólag kellett kijavítanom a lépéseket a helytelen sorrend miatt.

Egyre inkább az jutott eszembe, hogy be kellene fejezni a szakdolgozatként elkezdett programomat, mert mekkora királyság lenne ha ki lehetne váltani az emberi tényezőt és csak kamerakép alapján lehetne közvetíteni a játékot :).

Comments

comments

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.